Přejít k hlavnímu obsahu

Děti, pro které hledáme pěstouny

Protože si myslíme, že péče v individuálním rodinném prostředí je pro dítě to nejlepší, snažíme se dětem najít náhradní rodinu všemi dostupnými prostředky. Z tohoto důvodu níže zveřejňujeme krátké medailonky dětí, pro které hledáme pěstouny. Jedná se o děti, kterým se dlouhodobě nedaří najít náhradní rodina. Údaje o dětech jsou anonymizované.

Kontaktujte pracovníky oddělení sociálně-právní ochrany dětí, pokud potřebujete více informací. Telefonicky není možné sdělovat více údajů o dětech, to je možné až při předem domluveném osobním jednání na krajském úřadu. 

Přečtěte si Příběhy pěstounských rodin, kde se dozvíte, co pěstouny vedlo k přijetí dětí do rodiny. 

Děti, pro které hledáme pěstouny:

O zprostředkování náhradní rodinné péče (NRP) níže uvedených jihočeských dětí rozhoduje Krajský úřad Jihočeského kraje ve spolupráci s krajským úřadem, u kterého jsou žadatelé o NRP zařazeni.

Jonáš, narozený v červenci 2020

Jonáš je blonďatý chlapec, který nyní žije u pěstounů na přechodnou dobu. Do té doby se o Jonáše starala maminka, která však musela v červenci loňského roku nastoupit do výkonu trestu odnětí svobody. Jonáš se jeví jako nevyrovnané dítě, které má výkyvy nálad. V mnoha oblastech se ve svém vývoji jeví opožděný, zatím vůbec nemluví, ale rozumí docela velkému množství slov. Naopak pohybově je velmi šikovný, rovněž je šikovný v oblasti jemné motoriky – skvěle staví z kostek, rád kreslí, skládá dřevěné puzzle. Pro Jonáše hledáme trpělivou a laskavou  pěstounskou rodinu.

Sourozenci Marek, narozený v dubnu 2009; Káťa, narozená v srpnu 2010; Filip, narozený v srpnu 2011

Sourozenci Marek, Káťa a Filip jsou děti, které vyrůstají dlouhodobě v ústavním zařízení. Ve škole dobře prospívají, nemají žádné vážné zdravotní problémy.

Sourozence do ústavního zařízení předala matka jako maličké. Uvedla, že péči a výchovu dětí už nedokáže zajistit a zvládat. Otec je s dětmi v občasném kontaktu, matka je v telefonickém kontaktu s dětmi a více dětem slibuje, než své sliby plní. Děti měly za dobu pobytu v dětském domově několik hostitelských péčí. Sourozenci mají odmala spolu navázaný blízký a pěkný sourozenecký vztah.

Marek prospívá dobře ve škole, je to hodný kluk, má respekt vůči dospělým, s vrstevníky vychází dobře. Je zdravý.

Káťa je milá dívka. Mezi dětmi se chová kamarádsky, oblíbená je pro svoji přátelskou a veselou povahu. Je zdravá.

Filip je fajn kluk, měl trošku výchovné problémy, kvůli kterým musel přejít do jiného typu zařízení, rád by našel hostitelskou rodinu. 

Mezi dětmi je hezký sourozenecký vztah.

Kája, narozený v září 2018

Kája je líbivý klučina. Jeho start do života byl náročnější. Během péče rodičů byl Kája opakovaně hospitalizován, ani jeden z nich nedokázal péči o chlapce zajistit, máma i táta se se o něj nakonec úplně přestali zajímat. Zájem o něj projevuje občas babička, ale do stálé péče si ho nepřevezme. Kája je veselé a hravé dítě, má moc rád kontakt s lidmi. V zařízení, ve kterém je umístěný, je oblíbený u všech tet pro svou nekonečně milou pozitivní povahu.

Pro Káju hledáme dlouhodobé pěstouny, kteří budou připraveni spolupracovat i s odbornými lékaři a aktivně reagovat na jeho potřeby. Pěstouni by neměli být výkonově nastavení, ale naopak trpěliví a laskaví.

Filip, narozený v srpnu 2011

Filip je fajn a šikovný kluk, který je dlouhodobě umístěný v ústavním zařízení. Rád by našel hostitelskou rodinu, kam by mohl jezdit na víkendy či o prázdninách.

Sourozenci René, narozený v listopadu 2011, Lída, narozená v červnu 2015, Tomík, narozený v listopadu 2018 a Láďík, narozený v únoru 2020

Sourozenecká čtveřička dětí byla umístěna do zařízení z důvodu, že se o ně jejich biologická rodina nedokázala postarat. Rodiče s dětmi jsou v občasném kontaktu, jednou za měsíc za nimi jezdí do zařízení. Nemají stabilní bydlení, potulují se, zdržují se ve vyloučených lokalitách. Na svém způsobu života se ani nepokouší něco změnit. S žádnou pomocnou organizací nechtějí spolupracovat ani si nechat pomoci. Děti jsou milé a šikovné, mají spolu moc krásný sourozenecký vztah, mají se dohromady všichni rádi a nedoporučujeme je rozdělovat do více pěstounských rodin.

Sourozenci Radek, narozený v květnu 2017, Jonáš, narozený v prosinci 2019 a Jája, narozený v březnu 2022

Bráškové byli společně umístěni do zařízení poté, kdy matka opakovaně v péči o děti selhala. Je uživatelkou drog, pobývala s dětmi také v azylovém domě, ale ani zde se o ně nedokázala postarat, nechávala děti bez dozoru a nezajištěné. Chlapci jsou šikovní a mají spolu hezkou sourozeneckou vazbu. Pro chlapce hledáme tolerantní pěstouny, kteří by jim byli laskavými rodiči.

Sourozenci Aleš, narozený v květnu 2017 a Karolína, narozená v dubnu 2018

Matka dětí strávila dětství v ústavních zařízeních. Její péče o děti byla špatná, poté opustila domácnost, kde bylo běžné i násilí mezi rodiči.

Alešek i Karolínka se v dětském domově chovají moc hezky, děti jsou to chytré a líbivé, společenské a kamarádské k ostatním dětem, bez problémů se zapojují do činností a her. Obě děti jsou zdravé. Rodina s dětmi udržuje občasný kontakt. 

Sourozenci jsou milé a klidné povahy, dávají najevo radost z úspěchu a milují pochvaly. Mezi Aleškem a Kristýnkou je hezká citová vazba.

Sourozenci Míša, nar. v srpnu 2017 a Páťa, nar. v srpnu 2018

Dva šikovní sourozenci kluci hledají náhradní milující rodinu. Chlapci jsou fajn parťáci, rádi si spolu i s ostatními dětmi hrají. Sourozenci byli společně umístěni do ZDVOP poté, kdy matka rodinu opakovaně opustila a otec se o děti nedokázal postarat. Rodiče dětí jsou rozvedeni. Oba rodiče navštěvují děti v zařízení velmi sporadicky a jejich zájem se vytrácí. Pro chlapce hledáme pěstouny, kteří by jim byli laskavými rodiči. Nejmladší bráška byl nedávno umístěný do pěstounské péče a s brášky je v kontaktu.

Saša, narozený v březnu 2009

Pro Sašu hledáme pěstouny, kteří by mu uměli dát láskyplný domov a zároveň pevné výchovné mantinely. Za svůj život již zažil spoustu špatných věcí, je citově deprivovaný. Je zdravý. Chlapec je umístěný v ústavním zařízení a individuální péče a rodina by mu velmi prospěly. 

Sourozenci Libor, nar. v červnu 2021 a Alan, nar. v červenci 2022

Libor a Alan jsou milé děti, kluci jsou v péči pěstounů na přechodnou dobu. Byli z rodiny odebráni z důvodu závažné podvýživy a dalšího zanedbání zdravotního stavu. Liborek je šikovný chlapeček, který všemu rozumí, ale nechce se mu moc mluvit. V dětském kolektivu je velmi rád, mezi oblíbené hračky patří míč, kostky a auto. Alánek je opatrný v kontaktu s cizími lidmi, v noci klidně spí, má rád přesnídávky, jogurty a příkrmy. Rodiče dětí o chlapce neprojevují žádný zájem, pro kluky hledáme hodné pěstouny.

Sourozenci Jenda, narozený v květnu 2017 a Táda, narozený v lednu 2020

Kluci jsou přátelští a velmi šikovní. Oba mají rádi hudbu a rádi zpívají a tancují. Jsou hodní a jsou velmi oblíbení v kolektivu pro svou milou povahu. Je mezi nimi hezké a citové sourozenecké pouto.

Chlapci jsou umístěni v ústavním zařízení. S rodinou se pracuje dlouhodobě, matka i přes pomoc nezvládala matka péči o děti, další dvě její děti jsou již v dlouhodobé pěstounské péči. Pro chlapce hledáme pěstouny, kteří by jim byli laskavými rodiči.

Sourozenci Vendulka, narozená v květnu 2020 a Nina, narozená v únoru 2022

Čtyřletá Vendulka a dvouletá Nina jsou zdravé a bystré sestřičky, jenž společně žijí u přechodné paní pěstounky. Již delší dobu hledají odpověď na otázku, kde bude jejich království. Dokážou spát celou noc bez probuzení jako Šípkové Růženky😊. Ten, kdo jim dá ráno pusu, nemusí být princ z pohádky, stačí obyčejná máma a táta.
Ninuška si svou mamku nepamatuje, Vendulka ano. „Pokaždé, když mamka nepřijde na domluvenou návštěvu, je z toho Vendulka smutná“, říká přechodná pěstounka. Mamka holek to neměla v životě lehké. Své děti má ráda.
Starší Vendulka je veselá a upovídaná neposeda, ráda poznává nové aktivity a lidi. Učí se, že každý nový člověk není hned kamarád. Vendulka se nezalekne žádné výšky. Také miluje lékařské prostředí. Těší se na pravidelné prohlídky, a když nemůže k doktorovi 😊, aspoň s dětským fonendoskopem kontroluje zdraví své mladší sestřičky. Vendulka miluje výlety, nakupování, zvířata, společné hry a povídání. Není s podivem, že má 3 „mobily“, se kterými může trénovat výslovnost. Obě sestřičky umí spořádat velké množství čerstvého ovoce ze zahrádky.
Mladší Ninuška, stejně jako její sestřička celou noc spinká. Nina potřebuje mít na spánek při sobě svou plyšovou koalu, která ji svítí a hraje, aby její sny byly co nejsladší. Nina je zvyklá mít u sebe i dudlík, který občasně používá jako módní doplněk😊. Místo v puse, ho někdy drží v ruce. Po probuzení si obě společně zahrají pohádku o 3 prasátkách. Má ráda banány, piškoty, pyré, hořkou čokoládu, koláče, dokonce i rakytník. Ninuška je šikovná a samostatná, sama jí s lžičkou, a s občasnou dopomocí pije z hrníčku. Začíná mluvit a řeč si trénuje u svých oblíbených knížek o zvířátkách. Má ráda písničky, říkadla, odrážedlo, houpačky a pohyb. „Je zřejmé, že Ninuška má pohybové a hudební nadání“, říká o ní přechodná pěstounka.
Vendulka a Nina vyrůstaly nejdřív se svou mamkou. Ta je občasně navštěvuje (přibližně jednou za 1,5 měsíce). Kontakt probíhá s podporou doprovázející organizace. S otcem se dívky momentálně nevídají. Sestřičky mají starší sourozence, se kterými bude potřeba v budoucnu navázat kontakt a rozvíjet společný vztah. Rodiče se hlásí k romské komunitě.
Pro sestřičky hledáme dlouhodobé pěstouny, žadatele o zprostředkování náhradní rodinné péče či zájemce těsně před podáním žádosti z celé České republiky. Hledáme páry, heterosexuální i stejnopohlavní, či jednotlivce, kteří nerozlišují lidi podle barvy pleti. Budoucí pěstounská rodina by měla být připravena udržovat dál kontakty s rodinou dětí. Sestřičky potřebují mít pečující osobu pro sebe a zatím hned nechodit do mateřské školky. Budoucí pěstouni mohou mít jedno starší dítě, nebo i dětí víc, které vylétly z rodinného hnízda.

Jáchym, narozený v červenci 2015

Hledáme náhradní rodinu pro Jáchyma, blonďatého chlapečka, jehož zdravotní stav je komplikovaný. Trpí vysokofrekvenčním autismem s výraznými projevy agresivity. Jáchym je velmi pohledný klučina, rádi bychom pro něj našli laskavé pěstouny, trpělivou pečující osobu, která se mu bude věnovat s láskou.

Sourozenci Martin, nar. srpen 2014, Lada, nar. prosinec 2016 a Prokop, nar. duben 2018

Děti jsou zdravé a šikovné, jejich psychomotorický vývoj je v normě, potřebují logopedickou péči. Matka dětí nebyla dlouhodobě schopna zajistit péči o děti, má minimální pracovní a hygienické návyky, selhává v rodičovských kompetencích. I dvě další její starší děti jsou umístěné v dětském domově. Péče o děti byla v rodině značně zanedbaná. Lékařská péče o děti byla taktéž nedostatečná. Matka má sklony k užívání alkoholu. Ani jeden z rodičů není schopen zajistit péči o děti. Občas si děti berou na hostitelskou péči řádové sestry.

Pro děti hledáme rodinu společně, protože se mají velmi rády a nemohou být rozděleny, trpěly by tím.

Sourozenci Anton, nar. v lednu 2016, Stáňa, nar. v lednu 2017 a Eman, nar. v říjnu 2018

V rodině chlapečky zanedbávali a fyzicky trestali, otec má psychiatrickou diagnózu a je uživatelem alkoholu, děti trestal tak, že bylo potřeba i lékařského ošetření. Proti otci je vedeno trestní stíhání. Matka dětí je simplexní a také byla obětí násilí svého partnera.

Chlapci byli odebráni z rodiny a svěřeni do pěstounské péče na přechodnou dobu. Pěstounka však péči o všechny tři děti nezvládla, chlapci byli výchovně velmi nároční. Nyní jsou společně umístěni v zařízení.

Chlapci potřebují prožívat bezpečné vztahy a mít domov, ve kterém se budou moci rozvíjet a zažívat přijetí blízkými lidmi. Zároveň jsou pro výchovu chlapců důležitá pevná a srozumitelně nastavená pravidla, která se učí přijímat a respektovat. Vítané jsou výchovné zkušenosti pěstounů. Pěstouni by měli být laskaví, trpěliví a důslední ve výchově.

Sourozenci Oskar, narozený v březnu 2014 a Jirka, narozený v lednu 2016

Rodiče ani širší rodina chlapcům nedokázali zajistit vstřícné a pevné zázemí domova, podpora rodiny se také dlouhodobě nedařila. Dlouhodobě jsou chlapci spolu v zařízení.

Oskar je drobný chlapec. Těší ho, když se mu někdo z dospělých věnuje a má pozornost. Někdy bývá citově rozladěný, mívá neshody s jinými dětmi. Oskar potřebuje péči logopeda, speciálního pedagoga a psychiatra.

Jirka měl při příchodu do zařízení také málo rozvinutou slovní zásobu a nesrozumitelnou výslovnost. V zařízení ho baví malování, stříhání a lepení obrázků. Rád skládá lego. Baví ho také výtvarné a zábavné hry, rád zpívá a dobře si pamatuje texty písniček a básniček, hezky tancuje, hraje fotbal. Někdy přebíhá mezi činnostmi a potřebuje být v kolektivu dětí dominantní. Jirka je veselý a vnímavý chlapec. Potřebuje péči logopeda a psychologa.

Matka nyní zintenzivnila kontakt s dětmi, ale do stálé péče je přijmout nedokáže. Pro oba chlapce hledáme pěstouny, kteří by jim nabídli pevné zázemí v milující rodině.

Gustav, narozený v srpnu 2013

Gustav je zdravý chlapec. Od svého narození byl jen krátce u matky, pak pobýval v péči příbuzných a v ústavních zařízeních. Nyní žije v dětském domově, kde také chodí do praktické školy. Nikdo z jeho rodiny ho nenavštěvuje ani jiným způsobem o něj neprojevuje zájem.

Péči o syna matka nezvládala a krátce po narození se o něj začala starat teta. Teta chlapce po 4 letech předala do dětského domova, chvíli pak byl chlapec v pěstounské péči osob blízkých jeho původní rodině. Nyní je Gustav v dětském domově. Má rád svoje jistoty, je rád s dospělými a dokáže dobře vycházet i s ostatními dětmi. Rád soutěží a hraje hry, někdy těžce nese prohru, to se pak zlobí. Potřebuje stále podněty a pozitivní motivaci. Velmi dobře přijímá individuální pozornost a pochvalu od dospělých. V dětském domově má také péči terapeuta a speciálního pedagoga.

Pro Gustávka hledáme pěstounskou nebo osvojitelskou rodinu. Chlapec potřebuje klidné a stále zázemí, laskavý přístup. Podporující je pro něj také péče psychologa, logopeda a speciálního pedagoga. Nyní má alespoň svou hostitelskou rodinu, za kterou je velmi rád.  

Sourozenci Tadeáš, narozený v říjnu 2012 a Jaromír, narozený v lednu 2015

Chlapci jsou dlouhodobě v dětském domově. Matka od rodiny odešla a otec je ve vězení. Péči o chlapce převzali na určitý čas příbuzní. Nyní jsou oba chlapci v dětském domově a rodiče s nimi nejsou v kontaktu. Mladší chlapec dobře navazuje kontakt s dětmi i s dospělými a je šikovný. Druhý klučina rád jezdí na kole. V chování je bezprostřední, má časté výkyvy nálad. Ve škole mívá konflikty s ostatními dětmi.

Pro chlapce hledáme pěstouny, kteří budou připraveni intenzivně spolupracovat s odborníky – psychologem, pedopsychiatrem na zmírnění dopadu náročných životních událostí, které oba chlapci prožili.

Pro chlapce hledáme pěstouny, kteří jim dokážou nabídnout laskavý domov se zachováním vřelého a přijímajícího přístupu, zároveň jim dokážou nastavit bezpečné pevné hranice. Tadeáš i Jaromír potřebují především citovou podporu a usměrňování ve výchově.

Sourozenci Josef, narozený v říjnu 2014 a Tadeáš, narozený v únoru 2007

Tadeáš a jeho bratr Josef vyrůstají spolu ve stejném domově.

Chlapci jsou bratři, nemají ale stejného otce. Tadeáš navštěvuje speciální školu, komunikuje svým způsobem. Ani jednoho z chlapců nyní v domově nikdo z rodiny nenavštěvuje.

Tadeáš je vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vedený v péči neurologa, potřebuje také péči psychologa a logopeda, trpí autismem. Navštěvuje speciální školu. Mluvené řeči dobře rozumí, ale komunikuje svým způsobem; nyní dokáže cíleně používat hlásky. Je manuálně zručný, baví ho vaření. Umí o sebe pečovat, ale potřebuje stálý dohled druhé osoby. Tadeáš je rád s dětmi, dokáže se velmi citlivě chovat zvláště k mladším dětem. Tety z domova ho popisují jako radostného a milého chlapce.

Josef je pohybově nadaný, rád tancuje a zpívá. Spolu s bratrem je ve stejném domově. Josífek je pohodové, usměvavé dítě. Někdy bývá vzdorovitý. Je fyzicky zdráv.

Chlapci jsou nyní bez kontaktu s matkou. Ani jejich otcové je nenavštěvují.

Tadeáš i Josef potřebují stabilní prostředí s pevným a srozumitelným řádem, vřelý a citlivý přístup někoho, kdo jim nabídne jistotu a bezpečí domova.

Dominik, narozený v červenci 2011

Dominik je chlapec, který není od narození v péči svojí rodiny, oba rodiče jsou silně drogově závislí. Chlapec je v péči psychiatra pro diagnostikovaný autismus, potřebuje také pravidelnou logopedickou péči.

Dominik výjimečně užívá řeč, spíše intonuje, umí se vyjadřovat pouze jednoduchými slovy. Vzdělává se ve speciální škole.

S rodiči Dominik není v kontaktu. Rád si prohlíží časopisy s barevnými obrázky, rád sleduje televizi a poslouchá hudbu.

Daneček, narozený v lednu 2011

Daneček se narodil s kombinovanými vadami s výrazným mentálním postižením a postižením sluchu. Dnes navštěvuje speciální základní školu. Daneček potřebuje dohled a dopomoc ve všech úkonech. Používá alternativní způsoby komunikace, vnímá a vítá kontakt s dětmi i dospělými.

Chlapec od narození žije v ústavním zařízení, nikdo z rodiny s ním není v kontaktu. Ve speciální škole má individuální vzdělávací plán. Slyší a reaguje na svoje jméno. Jeho zdravotní stav je nyní stabilizovaný. Umí se sám zabavit, těší ho házení hračkami, má v oblibě především hračky na provázcích. Baví ho koupání, vody se nebojí. Chodí rád na procházky a navštěvuje dětská hřiště.

Radek, narozený v červenci 2010

Radek je chlapec, který žije od svého narození v ústavním zařízení. Je trvale léčený pro metabolickou poruchu, která vyžaduje jen dodržování dietního režimu.

Radek navštěvuje základní školu, kde má asistenta. Má rád pochvalu, v kontaktu je milý a vstřícný. Je komunikativní, při povídání s novými lidmi je spíše opatrný. Rád si maluje.

Chlapec není v žádném kontaktu se svojí původní rodinou, je možné jeho osvojení i zprostředkování pěstounské péče.

Robert, narozený v červenci 2008

Robert je chlapec, který žije dlouhodobě v dětském domově. Je zdravý. Má několik sourozenců, někteří jsou v náhradních rodinách. Robert není v kontaktu s rodiči.

Chlapec si dobře vede ve čtení a v psaní, nedaří se mu matematika. V učení potřebuje dopomoc. Rád přijímá pochvalu.  V domově se chová velmi hezky, je dobrosrdečný, citlivý, optimistický a pozitivně laděný. Občas pobývá v hostitelské rodině. Říká, že by byl rád, kdyby měl domov natrvalo.

Aleš, narozený v červenci 2009

Chlapec se narodil s Downovým syndromem. Rodina jeho postižení nepřijala a byl krátce po narození předán do ústavního zařízení. Alešek je menšího vzrůstu, vyžaduje péči neurologa, psychiatra. Potřebuje logopedickou podporu na rozvoj řeči.

Je rád, když se někdo věnuje jen jemu, nebývá rád ve větších skupinách dětí. Vyhledává tělesný kontakt, mazlí se. Snaží se domluvit znakovou řečí. Rád poslouchá hudbu, sleduje pohádky, staví si lego, baví ho hraní s vláčky. Aleš se vzdělává podle individuálního vzdělávacího plánu ve speciální škole.

Jeho původní rodina se s ním nestýká ani ho nijak nekontaktuje, Aleš občas pobývá v hostitelské rodině, kde se mu moc líbí.

Filípek, narozený v červenci 2018

Matka chlapečka v těhotenství požívala alkohol, chlapec se narodil s mentálním postižením. Projevilo se u něj několik dalších vážných zdravotních následků. Je umístěný v ústavní péči, kde ho nikdo z rodiny nenavštěvuje.

Chování matky bylo nezodpovědné už v době těhotenství, kdy hodně pila alkohol. Dalších 5 dětí matky žije v ústavním zařízení nebo jsou v péči příbuzných nebo v dlouhodobé pěstounské péči či osvojení. Matka se o chlapečka nezajímá. Chlapec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vyžaduje velmi pečlivou speciální péči. V zařízení nyní prospívá dobře. Zajímá ho přítomnost nových lidí a zkoumá okolí. I přes jeho nepříznivý zdravotní stav působí spokojeným dojmem, je usměvavý.

O zprostředkování náhradní rodinné péče (NRP) níže uvedených jihočeských dětí rozhoduje Krajský úřad Jihočeského kraje ve spolupráci s krajským úřadem, u kterého jsou žadatelé o NRP zařazeni.