Kyberšikana
Typickým znakem kyberšikany je, že se díky internetu velmi rychle šíří (např. prostřednictvím sdílení po sociálních sítích) a má dlouhodobé následky, protože informace zveřejněné na internetu se dají odstranit jen velmi těžko.
Internet má "sloní paměť", co v jeho prostředí publikujeme, už nemůžeme smazat nebo změnit. Vše, co uděláme na internetu, má své důsledky. Naše digitální stopa nás může provázet po celý život a ovlivnit naše budoucí příležitosti.
Jaké podoby má kyberšikana?
Kyberšikana má různé formy. Za kyberšikanu se považuje:
- Kyberstalking = forma obtěžování nebo pronásledování v online prostředí na sociálních sítích, v chatech, prostřednictvím SMS nebo e-mailu, na online fórech atd.
- Kyberharašení = Kyberharašení je užší pojem než kyberšikana. Kyberšikana zahrnuje širší škálu online agresivního chování
- Vyloučení a ostakizace = sociální vyloučení jedince nebo skupiny z online komunity s cílem izolovat a ponížit oběť
- Kybergrooming = nebezpečný jev, který se odehrává v online prostředí a spočívá v manipulaci a zneužívání důvěry oběti, nejčastěji dítěte, za účelem sexuálního zneužití. Pachatel (groomer) se obvykle vydává za někoho jiného, než ve skutečnosti je, a snaží se navázat s obětí důvěrný vztah.
- Sexting = posílání, přijímání nebo sdílení zpráv, fotografií nebo videí se sexuální tématikou
- Happy slapping = násilný a ponižující čin, při kterém útočník náhle a bezdůvodně napadne oběť úderem do obličeje a celý incident natočí na mobilní telefon. Videozáznam je následně sdílen online, často na sociálních sítích, s cílem zesměšnit a ponížit oběť.
- a další formy kyberšikany (např. Shaming)
Kyberšikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (např. stalking § 354 tresního zákoníku, účast na sebevraždě § 144 TZ, porušení tajemství dopravovaných zpráv § 182 TZ, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí § 183 TZ, pomluva § 184 TZ).
Jak se bránit kyberšikaně?
- STOP - Nekomunikuj s agresorem! Ukonči konverzaci, nemsti se.
- PRINTSCREEN - Zajisti důkazy! Pořiď a ulož si snímek obrazovky, zdokumentuj si útok (zprávy, videa, odkazy na weby, blogy atd.).
- BLOKUJ - Blokuj útočníka! Zablokuj jeho telefonní číslo v telefonu, zablokuj ho na Facebooku atd.
- MLUV - Řekni o útoku! Oznam agresi někomu z dospělých, ke kterým máš důvěru (rodiče, učitelé, babička...)
Kdo může pomoci?
Poradna E-Bezpečí
- Poradenská činnost je poskytována anonymně a ZDARMA.
- Poradna je provozována Centrem prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP v Olomouci.
Poradna Minimalizace šikany
- krizové non-stop telefonní číslo 116 000 je v provozu nonstop & ZDARMA
- Poradna MIŠ je provozována ve spolupráci s neziskovou organizací Cesta z krize, z. ú.
Elin.ai
- Česká mobilní aplikace, která využívá umělou inteligenci k podpoře duševního zdraví mladých lidí.
- Pomáhala uživatelům vyrovnat se s negativními emocemi a stresovými situacemi, které mohou vzniknout při používání digitálních technologií a sociálních médií.
- Elin.ai analyzuje obsah, který uživatelé čtou, sledují nebo sdílejí, a poskytuje jim personalizované rady a podporu.
- Aplikace využívá pokročilé modely umělé inteligence, které byly vyvinuty ve spolupráci s odborníky na duševní zdraví. Uživatelé mohou prostřednictvím aplikace získat okamžitou pomoc při zvládání stresu, úzkosti nebo negativních myšlenek.
Jaká je prevence kyberšikany?
Prevence kyberšikany začíná u každého z nás. Zde je shrnutí nejdůležitějších pravidel:
Ke stažení / více info:
- na E-bezpeční/kyberšikana (odkaz na web) najdete informace k tématu kybernetické šikany, najdete tam ucelený přehled o prevenci, právních aspektech a možnostech řešení, ochrany a pomoci. Provozuje Centrum PRVoK, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
- na E-bezpečí (odkaz na web) najdete řadu výukových a vzdělávacích materiálů (pro rodiče, pedagogy, výzkumné zprávy, online poradnu a řadu dalších užitečných informací) - provozuje Centrum PRVoK, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
- na Minimalizace šikany (odkaz na web) najdete poradnu, vzdělávací program a další důležité informace o šikaně a jejích formách
- Zapojme všechny (odkaz na web) je platforma Národního pedagogického institutu ČR, kde najdete osvědčené postupy a inspirace pro pedagogy, rodiče i veřejnou správu
- Slovník pro boomery (odkaz na web) je slovník mladé generace, ZDARMA v omezené online verzi