Žádost o náhradní rodinnou péči
Co máme dělat, když chceme přijmout dítě do NRP?
Ještě než začnete vyřizovat vlastní žádost o NRP, je třeba se zamyslet nad následujícími oblastmi:
- vaše důvody k přijetí dítěte by měly vycházet z jasné osobní motivace (vnitřního přesvědčení),
- vaše zaměstnání by mělo být stálé a mělo by umožňovat finančně zajistit dítě a rodinu,
- vaše pracovní vytíženost by měla být taková, abyste měli dostatek času na výchovu dítěte (zpočátku je nutné, aby jeden z rodičů mohl zůstat s dítětem doma a přizpůsobit svůj život jeho potřebám),
- vaše bytová situace by měla všestranně zajistit potřeby dítěte,
- váš trestní rejstřík by měl být zcela čistý,
- měli byste se cítit duševně i fyzicky schopni vychovávat dítě,
- váš věk by měl odpovídat přirozenému vztahu dítěte k rodičům,
- nejspolehlivější podmínkou, aby se dítě zdárně vyvíjelo, je zajistit mu stabilní rodinné zázemí - proto je dávána přednost těm, jejichž manželství jsou především zralá, trvalá a předpokládají společná očekávání (pro posouzení stability vašeho vztahu je dobré, aby vaše manželství, popř. společné soužití trvalo alespoň tři roky), ...
Jak se postupuje po podání žádosti na krajský úřad?
Krajský úřad podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších právních předpisů, provádí odborné posouzení žadatelů o NRP, a poté rozhoduje o jejich zařazení do:
- evidence osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny
- evidence osob, které mohou pěstounskou péči vykonávat na přechodnou dobu.
Odborné posouzení podle § 27 zákona SPOD zahrnuje několik položek.
Můžeme přerušit řízení o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování NRP?
Krajský úřad může v určitých zákonem stanovených případech přerušit řízení (tzn. že se nevydává kladné ani zamítavé rozhodnutí). Následně bude vydáno usnesení o přerušení správního řízení.
- Krajský úřad tak učiní většinou na žádost žadatele o NRP (např. v případě těhotenství nebo na doporučení krajského úřadu, který v průběhu odborného posouzení zjistí na straně žadatele t.č. důvody bránící zprostředkování NRP).
Co dělat, když již nechceme být zařazeni do evidence žadatelů o NRP?
Může se stát, že v průběhu odborného posouzení jsme zjistili, že už nechceme pokračovat v naší žádosti o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování NRP. I toto se může stát.
Zájemce o NRP může kdykoliv v průběhu vyřizování své žádosti vzít svou žádost zpět a bude následně vydáno usnesení o zastavení správního řízení.
Stát se náhradním rodičem není jednoduché a je důležité umět odhadnout své síly.
Co bude dál po rozhodnutí o zařazení do evidence žadatelů o NRP?
Po kurzu přípravy nastává období očekávání, které může trvat různě dlouho. Záleží to především na tom, jaké jste uvedli představy o dítěti. Každý kraj má také různou dobu čekání. Požadavky na děti jsou mnohdy vyšší, než mohou splňovat opuštěné děti, které potřebují rodinu.
V současné době je:
- výrazně méně dětí, které mohou být osvojeny,
- a více těch dětí, kterým je třeba zajistit pěstounskou péči,
- Zároveň se pak u těchto dětí objevuje čím dál složitější rodinná anamnéza (psychiatrické diagnózy na straně biologických rodičů, nadužívání alkoholu, mentální deficit, páchání závažné trestné činnosti apod.) – často dochází ke kumulaci jednotlivých zátěží.
Naopak je však více žadatelů o osvojení než o pěstounskou péči. I když v poslední době se počet zájemců o pěstounskou péči zvýšil. Rovněž mezi zájemce o osvojení už nepatří zpravidla bezdětné manželské páry, ale přibývají rodiny s vlastními dětmi.
Pokud by se vám čekání zdálo příliš dlouhé a napadla vás myšlenka, podívat se do některého z kojeneckých ústavů či dětských domovů, abyste si sami „našli" dítě, prosíme, zapomeňte ji. Mohli byste ublížit sobě, ale především dětem. Děti, které se ocitnou mimo svou rodinu, jsou automaticky nahlašované obecním úřadem obce s rozšířenou působností do evidence krajského úřadu právě z důvodu možného řešení jejich situace náhradní rodinnou péčí. Neznamená to však, že všechny děti evidované krajským úřadem „odchází do NRP". Většina těchto dětí se vrací z ústavního zařízení či od pěstounů na přechodnou dobu zpět do své rodiny.
Úspěšné přijetí dítěte
Úspěšné přijetí dítěte a jeho další harmonický vývoj bude velmi záležet na tom:
- jak budete připraveni je přijmout,
- v jakém prostředí bude vyrůstat,
- jaká bude atmosféra vaší rodiny,
- ale především jak se budete cítit vy. Proto neváhejte a v tomto období dělejte vše, co je vám milé, ať získáte dostatek energie a duševní pohody, kterou pak snáze předáte svému dítěti.
Co dělat, když se nám v průběhu čekací doby narodilo dítě?
To, že žadatelka o NRP v průběhu vyřizování žádosti či v období po zařazení do evidence žadatelů o osvojení nebo pěstounskou péči otěhotní, není vůbec nic neobvyklého (stává se to přibližně u 10 % manželských párů).
- Pak je třeba zvážit, zda i po narození vlastního dítěte budete chtít nadále zůstat zařazeni v evidenci žadatelů o NRP nebo, zda se rozhodnete vzít svou žádost o NRP zpět.
Přerušení zprostředkování NRP
Pokud se rozhodnete pro variantu zůstat zařazeni v evidenci žadatelů o NRP, je tu možnost přerušení zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče. To znamená, že sepíšete žádost, ve které uvedete důvod přerušení a dobu, po kterou nechcete zprostředkovat NRP (obecně je psychology doba pro přerušení doporučována min. 2 roky od narození dítěte). Žádost pak zašlete na krajský úřad.
- Stejný postup lze zvolit, když chcete přerušit zprostředkování NRP i z jiného důvodu, např. stěhování, ztráta zaměstnání, rodinné důvody. Po dobu přerušení neběží lhůty pro zpřístupnění údajů z evidence ÚMPOD.
- Jakmile pomine důvod či uplyne doba, kterou jste si pro přerušení zprostředkování NRP určili, uvědomíte ORP a krajský úřad, který následně s vámi žádost zaktualizuje (aktualizační pohovor na krajském úřadu + aktualizace některých dokumentů dle potřeby např. zdravotní zpráva, zpráva pediatra u narozeného dítěte atd.) a pokračuje se ve zprostředkování.
Co dělat, když už nechceme, aby nám bylo zprostředkováno osvojení nebo pěstounská péče?
Vyřazení z evidence na vlastní žádost žadatele
Pokud se z nejrůznějších důvodů rozhodnete (narození vlastního dítěte, rozvod či jiné důvody) v průběhu vašeho zařazení do evidence žadatelů o NRP pro odstoupení od své žádosti o osvojení či pěstounskou péči, napíšete krajskému úřadu, že berete svou žádost zpět a budete oznámením vyřazeni z evidence žadatelů o zprostředkování NRP (nepíše se rozhodnutí).
- Ve vašem oznámení nemusíte uvádět důvody, proč jste se rozhodli svou žádost zrušit.
- Pokud byste si vše v budoucnosti rozmysleli a chtěli znovu žádat o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče, musíte se znovu obrátit na obecní úřad obce s rozšířenou působností a absolvovat vyřizování žádosti znovu (v případě, že jste již absolvovali kurz přípravy, může krajský úřad počet hodin na kurz přípravy snížit).
Vyřazení z evidence z jiných důvodů
Z evidence žadatelů o NRP vedené krajským úřadem jsou žadatelé též vyřazeni tehdy (změna od 01.07.2025):
- pokud jim byla NRP zprostředkována a soud rozhodl o svěření dítěte do osvojení nebo pěstounské péče (nevydává se rozhodnutí),
- ale také pokud se zjistí závažné důvody, pro které nelze žadateli zprostředkovat NRP či poruší-li žadatel závažným způsobem povinnost sdělovat změny v údajích rozhodných pro zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče.
Žadatel může být také vyřazen z evidence, pokud se bez závažného důvodu nezúčastnil přípravy k přijetí dítěte do rodiny, i když byl k účasti na této přípravě vyzván (v těchto případech vydává orgán SPOD, v jehož evidenci je žadatel veden, o vyřazení správní rozhodnutí).