Více informací o ZDVOP
Komu ZDVOP pomáhá?
ZDVOP poskytuje pomoc a ochranu dětem, které:
Kdo může provozovat ZDVOP?
ZDVOP je zařízení sociálně-právní ochrany, k jehož zřizování a provozování je potřeba pověření k výkonu sociálně-právní ochrany.
Přijetí dítěte do ZDVOP
Dítě může být do ZDVOP přijato na základě:
- Smlouvy o poskytování ochrany a pomoci uzavřené s dítětem, příp. jeho zástupcem. Tato smlouva je následně doplněna rozhodnutím příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost o vydání souhlasu s poskytováním ochrany a pomoci podává zařízení na předepsaném tiskopise obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností do 3 pracovních dnů od přijetí dítěte, do 8 dnů o této žádosti rozhodne ve správním řízení.
- Soudního rozhodnutí
Jak ZDVOP funguje?
Zařízení dítěti uspokojuje základní životní potřeby (ubytování, strava, oblečení), dále zajišťuje poskytnutí zdravotní, psychologické nebo jiné potřebné péče.
Odloučení dítěte od rodičů a dalších jemu blízkých osob je výrazným zásahem do života dítěte. Umístění dítěte v ZDVOP má charakter krátkodobé krizové pomoci a ochrany dítěti, které se ocitlo bez adekvátní péče, nebo jsou závažným způsobem ohrožována jeho základní práva.
- Dítě může být v zařízení nejdéle 6 měsíců.
- Kapacita zařízení je max. 20 dětí v jednom ZDVOP. Počet lze překročit pouze v případě umístění sourozenců (např. do ZDVOP je umístěna sourozenecká skupina 3 dětí, přičemž zařízení disponuje pouze 1 volným místem do povoleného počtu 20).
Státní příspěvek pro zřizovatele ZDVOP
Za pobyt dítěte může zřizovatel ZDVOP žádat státní příspěvek.
O nároku na státní příspěvek a jeho změně rozhoduje krajský úřad, podle podmínek uvedených v zákoně o SPOD (§ 42 a násl. zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí).
Žádost o státní příspěvek je třeba podat na předepsaném tiskopise žádosti a dále doložit potřebné přílohy, tj. Seznam dětí umístěných v zařízení ZDVOP a doklady, které prokazují, že každé jednotlivé dítě je v zařízení umístěno na základě legitimního právního titulu.
V případě žádosti o změnu výše státního příspěvku je potřeba oznámit příslušnému krajskému úřadu do 10. dne následujícího měsíce po měsíci, za který se má příspěvek v nové výši poskytnout, zda došlo ke změně počtu dětí a délce jejich pobytu ve srovnání s měsícem předcházejícím, a to předložením:
- formuláře Hlášení změn pro posouzení nároku na státní příspěvek pro zřizovatele ZDVOP
- formuláře Seznam nezletilých dětí ve ZDVOP
- dokladů, které prokazující umístění dítěte v zařízení na základě soudního rozhodnutí, žádosti rodiče, samotného dítěte, popř. OSPOD.
Standardy kvality SPO ZDVOP
ZDVOP je povinen se při své činnosti řídit standardy kvality SPO.
Standardy kvality jsou souborem kritérií, jejichž prostřednictvím je určena úroveň kvality poskytované sociálně-právní ochrany ZDVOP ve vztahu k dětem umístěným v zařízení, jejich rodičům či jiným osobám odpovědným za výchovu, vč. stanovení vnitřních postupů jejich činnosti.
Standardy SPO jsou závazné pro pověřené osoby, kterým bylo vydáno pověření k činnosti – zřizování a provoz zařízení sociálně-právní ochrany dětí – zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc dle § 39 odst. 1 písm. c) zákona o SPOD.
Kde najdu ZDVOP?
V Jihočeském kraji existují 2 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.