Zprostředkování náhradní rodinné péče
Jaké děti jsou v evidenci krajského úřadu a potřebují zajistit NRP?
Případy skutečně osiřelých dětí, kterým zemřeli oba nebo jeden z rodičů, se nachází v evidenci dětí o NRP velmi ojediněle. V těchto případech často péči o dítě převezmou prarodiče či jiní blízcí příbuzní dítěte.
Do náhradní rodinné péče jsou nahlašovány zejména děti, které jsou tzv. sociálně osiřelé. To znamená děti, které sice mají matku a otce či alespoň jednoho z nich, ale ti se o ně nemohou, nechtějí nebo neumějí starat.
Děti, které nejčastěji potřebují pomoci a je pro ně vyhledávána vhodná rodina: sourozenecké skupiny, děti vyššího věku, děti etnicky odlišné, děti se specifickými potřebami (výchovnými, zdravotními aj.).
Děti jsou do evidence krajského úřadu nahlašované obecním úřadem obce s rozšířenou působností.
- Podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí má obecní úřad obce s rozšířenou působností povinnost nejméně jednou za 3 měsíce navštívit dítě s nařízenou ústavní výchovou a mimo jiné sledovat jeho rodinnou situaci (nejméně jednou za 3 měsíce navštívit rodiče dítěte s nařízenou ústavní výchovou).
- Rovněž má za povinnost pravidelně vyhodnocovat situaci dítěte a jeho rodiny a zpracovat individuální plán ochrany dítěte (tzv. IPOD). IPOD vymezuje příčiny ohrožení dítěte a stanoví opatření k zajištění ochrany dítěte, k poskytnutí pomoci rodině ohroženého dítěte a stanoví časový plán provádění těchto opatření.
Obecní úřad má za povinnosti nahlašovat všechny děti do evidence krajského úřadu, které se ocitnou mimo svou rodinu vlastní. To neznamená, že všechny děti jsou umisťovány do náhradní rodinné péče. Smyslem je to, aby se již s NRP počítalo jako s možnou variantou řešení situace dítěte, pokud by se rodinná situace dítěte nestabilizovala a ono se nemohlo do ní zpět vrátit.
Jaká je evidence dětí pro NRP a možnosti jejich "právní volnosti"?
Souhlas s osvojením
Biologický otec může dát souhlas s osvojením hned po narození dítěte, matka až po šesti týdnech věku dítěte.
- Ale oba dva mohou další 3 měsíce po udělení tohoto souhlasu svůj souhlas s osvojením odvolat.
- Po uplynutí této lhůty se výkon práv a povinností biologických rodičů vyplývající z rodičovské odpovědnosti pozastavuje (poručníkem dítěte se automaticky stává OÚ obce s rozšířenou působností). Tento souhlas se uděluje před soudem.
Souhlasu rodiče osvojovaného dítěte není k osvojení třeba
Souhlasu rodiče osvojovaného dítěte není k osvojení třeba v určitých zákonem stanovených případech. Potom souhlas s osvojením dává poručník, případně opatrovník dítěte. Rovněž tady platí, že nejdříve se hledá, zda někdo z blízkých příbuzných by byl schopný si vzít dítě do péče. Situace, kdy k osvojení dítěte není třeba souhlasu rodičů, jsou tyto:
- rodiče byli zbaveni rodičovské odpovědnosti a zároveň práva dát souhlas s osvojením (opět novinka pouhé zbavení rodičovské odpovědnosti nestačí),
- rodič není schopen projevit svou vůli nebo rozpoznat následky svého jednání nebo je ovládnout,
- rodič se zdržuje na neznámém místě a toto místo se nepodaří soudu ani jinému orgánu veřejné moci zjistit,
- rodič o dítě zjevně nemá zájem (minimálně 3 měsíce + 3 měsíce, kdy byl o důsledcích svého nezájmu poučen).
Pokud budoucímu osvojiteli bude svěřeno soudem dítě do péče před osvojením a v době do právní moci rozsudku soudu o osvojení se ozvou příbuzní dítěte, opět mají přednost před osvojiteli a soud se jejich návrhem na svěření dítěte do péče musí zabývat. Rovněž biologičtí rodiče mohou do právní moci rozsudku o osvojení podat soudu návrh, aby zrušil své rozhodnutí, že není třeba jejich souhlasu o osvojení (ve smyslu, že měli důvody se o dítě nezajímat, ale už se zajímají a chtějí se o dítě starat).
Děti „vhodné pro pěstounskou péči" jsou především sociálně osiřelé děti, které vyžadují nejen trvalou individuální péči, ale i dlouhodobou výchovu v náhradní rodině. Jedná se zejména o děti, které „nejsou právně volné", o děti s různými zdravotními či psychomotorickými obtížemi, staršího věku, skupiny sourozenců nebo děti jiného etnika (u nás hlavně děti romské).
Jaká je evidence žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče?
Evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči obsahuje manželské páry i samožadatele, kteří mají zájem stát se osvojiteli nebo pěstouny a kteří byli po odborném posouzení rozhodnutím Krajského úřadu Jihočeského kraje zařazeni do příslušných evidencí o pěstounskou péči či osvojení.
Kontaktujte pracoviště náhradní rodinné péče, pokud máte zájem o zařazení do evidence žadatelů.
Jak probíhá zprostředkování náhradní rodinné péče?
- Poradní skupina
- Seznámení s dítětem a převzetí dítěte
- Péče před osvojením
- Nestátní subjekty
Jaká je evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu?
Evidence žadatelů o NRP obsahuje pěstouny, kteří jsou připraveni přijímat děti do pěstounské péče na přechodnou dobu.
Zde neprobíhá klasické „párování" dětí a zájemců o NRP.
- Pěstoun musí být připraven přijmout dítě téměř okamžitě na základě kontaktu orgánu sociálně-právní ochrany dětí (v našem kraji zpravidla telefonu krajského úřadu, případně obecního úřadu obce s rozšířenou působností).
- Pěstoun musí být připraven přijmout dítě jakéhokoli etnika.
- Pěstoun musí být připraven přijmout dítě jakéhokoli věku (0 – 18 let) – v tomto případě jsou však při posuzování zohledňovány nejrůznější objektivní faktory (např. věk dětí žijících ve stávající rodině atp.).
- Pěstoun by měl umět pracovat se specifickými potřebami dětí a umět na ně adekvátně reagovat.
Více info viz Sociální portál JčK / Pomáháme / Sociálně-právní ochrana dětí / Náhradní rodinná péče / Pěstounství.